Anna G. Piotrowska: O muzyce i filmie. Wprowadzenie do muzykologii filmowej

Dostępność: dostępny
Cena: 52,00 zł 52.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książka Anny G. Piotrowskiej jest przedsięwzięciem jedynym w swoim rodzaju, bardzo śmiałym i ambitnym. Jest lapidarną, zwartą syntezą dotychczasowej wiedzy o muzyce filmowej, w pełni kompetentnym, dobrze sproblematyzowanym i dobrze napisanym kompendium. Wyróżniają ją walory merytoryczne, erudycja autorki, wszechstronne potraktowanie tematu.

Na plan pierwszy zdecydowanie wysuwają się walory poznawcze. Praca zawiera ogromny ładunek informacyjny, a informacje te pochodzą z bardzo różnych dziedzin. Zapoznaje nas z wydarzeniami historycznymi, szczegółami natury technicznej, warsztatem kompozytora muzyki filmowej i jego współpracowników, analizuje kwestie terminologiczne, twórczość najbardziej znanych autorów partytur filmowych, rozważa implikacje gatunkowe, zagadnienia funkcji, jakie muzyka w filmie może pełnić, a także sprawę jej odbioru.

Autorka rysuje program badań tzw. muzykologii filmowej jako subdyscypliny, której przedmiotem badań byłaby szeroko pojmowana muzyka filmowa, a jako swoje źródła traktowałaby filmy i partytury oraz świadectwa z epoki; odwoływałaby się do koncepcji teoretycznych i metod analizy muzykologii i filmoznawstwa; uwzględniałaby też aspekty estetyczne i socjologiczne. W istocie nie mamy tu do czynienia z historią muzyki filmowej jako takiej, lecz z tym, co działo się, jeśli tak można powiedzieć, „wokół” niej.

W zakresie muzyki filmowej obiegowo funkcjonuje szereg tez, koncepcji czy cząstkowych opracowań, które mogłyby uchodzić za powszechnie zaakceptowane, ale trudno mówić o istnieniu kanonu, który należałoby upowszechniać. Anna G. Piotrowska podejmuje próbę stworzenia takiego kanonu.

Prof. dr hab. Alicja Helman (z recenzji wydawniczej)

Pliki do pobrania:

Dane techniczne

Rok wydania 2014
Liczba stron 380
Format / Oprawa B5, oprawa twarda
Seria Acta Musicologica Universitatis Cracoviensis, tom XXV
ISBN 978-83-7099-192-0
Język publikacji polski
Waga 0,700

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl