Mirosław Płoski: Marcello di Capua – nadworny kompozytor księżnej Izabeli Lubomirskiej. Studium źródłoznawcze

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 52,50 zł 52.50
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Marcello di Capua, włoski kompozytor i librecista żyjący w drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku, to kompozytor obecnie niemal zapomniany. Za życia cieszył się znacznym rozgłosem, będąc prawdziwym luminarzem włoskiego teatru operowego okresu klasycyzmu. W historii kultury polskiej zapisał się jako wieloletni kapelmistrz księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Pozostając przez całe ćwierćwiecze w służbie tej wybitnej mecenaski sztuki, współtworzył i kształtował życie muzyczne Łańcuta - jednej z czołowych rezydencji magnackich w ówczesnej Europie.

W niniejszej książce została pojęta próba monograficznego ujęcia życia i twórczości kompozytora na podstawie analizy i krytyki źródeł muzycznych (rękopisy, druki) oraz niemuzycznych (teksty literackie, archiwalia). Wątki badawcze podejmowane w ramach omawianego projektu naukowego dotyczyły nie tylko zebrania i uporządkowania źródeł, ale również ukazania twórczości kompozytora w szerszym kontekście kulturowym. Rezultaty badań mogą mieć zasadnicze znaczenie dla historyków muzyki zainteresowanych okresem klasycyzmu.

Mirosław Płoski - artysta muzyk, muzykolog, obecnie związany z Akademią Muzyczną w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badań źródłoznawczych i historycznych oraz edycji źródłowo-krytycznych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki okresu klasycyzmu.

Pliki do pobrania:

Dane techniczne

Rok wydania 2019
Liczba stron 410
Format / Oprawa B5/twarda
ISBN 978-83-7099-234-7
Język publikacji j. polski
Waga 0,850 kg

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl